Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 14:04   Güncelleme : 31-05-2021 14:04

2020 Dünya Gıda Günü “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” temasıyla kutlanacak

​ Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Bakanlığımız ve FAO işbirliği ile çeşitli etkinliklerle Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor

2020 Dünya Gıda Günü “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” temasıyla kutlanacak

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Bakanlığımız ve FAO işbirliği ile çeşitli etkinliklerle Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. FAO’nun kuruluşunun 75. yıldönümünün de kutlanacağı bu yılki Dünya Gıda Günü teması, “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlendi.

Bu yıl 40’ıncısının düzenleneceği Dünya Gıda Günü, Covid-19 pandemisi nedeniyle 16 Ekim 2020 tarihinde, Bakanımız Dr. Sayın Bekir Pakdemirli’nin katılımlarıyla dijital bir etkinlikle kutlanacak olup bu çerçevede FAO, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademi dahil olmak üzere tüm paydaşlarla birlikte COVID-19 salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek ve özellikle bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin yeniden ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılacak.

 

Erzincan İl Tarım Ve Orman Müdürü Murat Şahin Dünya Gıda Günü ile ilgili yaptığı açıklamada;  ” Bu yıl 40’ıncısının düzenleneceği Dünya Gıda Günü, Covid-19 pandemi nedeniyle 16 Ekim 2020 tarihinde, Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımlarıyla dijital bir etkinlikle kutlanacak olup bu çerçevede FAO, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademi dahil olmak üzere tüm paydaşlarla birlikte COVID-19 salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek ve özellikle bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin yeniden ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılacak” dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün önerisi üzerine 2020 yılı Dünya Gıda Gününün teması Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ikincisi olan “Açlığa son verilmesi” amacına atıfla “Sağlıklı Beslenme ile Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya” olarak belirtildiğini ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin; “Dünya Gıda Günü’nün hedefi, “Sıfır Açlık” hedefine ulaşmak için tüm dünyaya hatırlatmak ve farkındalığı artırmak gerekmektedir. Dengeli ve yeterli beslenmenin temelini tarımsal faaliyetler oluşmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığımız olarak Kırsalda başta olmak üzere tarımsal faaliyetlerini destekleyerek toplumun tüm bireylerinin ucuz ve yeterli gıdaya ulaşmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda tarım işletmelere mazot, gübre başta olmak üzere iyi tarım uygulamaları desteği, buzağı desteği, çiğ süt desteği, yem bitkilerine ait destekler gibi nerdeyse tüm tarımsal faaliyetlere nakdi destek sağlamakla beraber ve ziraat mühendislerimiz, veteriner hekimlerimiz ve gıda mühendislerimizle teknik destek sağlanmaktadır” dedi.