Erzincan Haber
HV
29 EYLÜL Cuma 14:12

Dr.Şimşek; ″Yeni bir başlangıç için organ bağışına destek gerekir″

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, yeni bir başlangıç için organ bağışına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-11-2022 23:46   Güncelleme : 09-11-2022 23:46
Dr.Şimşek; ″Yeni bir başlangıç için organ bağışına destek gerekir″

DR. ALİ ŞİMŞEK’TEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, yeni bir başlangıç için organ bağışınadestek verilmesi gerektiğini söyledi.

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı haftası etkinlikleri kapsamında HarranÜniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. AliŞimşek, açıklamalarda bulundu.Yeni bir başlangıç için organ bağışına destek verilmesi gerektiğininaltını çizen. Doç. Dr Ali Şimşek, “Unutulmamalıdır ki; Bir organ birhayat kurtarır. Organ bağışına destek toplumsal barışı destekler.

Organbağışı insanlık görevidir. Hayat devam etsin diyoruz” dedi.Doç Dr. Şimşek şunları söyledi:“Organ nakli bir organın donör, yani verici vücuttan çıkarıldığı vesonrasında hasarlı veya eksik bir organın yerini almak üzere bir alıcıvücuda yerleştirildiği operasyonlara denir. Donör ve alıcı aynı konumdaolabilir veya ayrı bir bölgede bulunan bir donörden alınan organlarbaşka bir yerde bulunan alıcıya nakledilebilir.

Nakil işlemi gerçekleştirilebilen dokular arasında kemikler, tendonlar, kornea, deri,kalp kapakçıkları, sinirler ve damarlar bulunur. Korne nakli (göz nakli)en çok yapılan nakildir.Hemen herkes doku ya da organ bağışında bulunabilir ve bu sayede bir yada birçok hayatı kurtarabilir. Organ bağışçıları halen yaşayan bireylerolabileceği gibi beyin ölümü gerçekleşmiş bireyler de olabilir”

Şanlıurfa Harran Üniversite Hastanesi Başhekimi Doç Dr. AhmetGüzelçiçek, ölümün her canlı için kaçınılmaz bir son olduğuna işaretetti. Başhekim Doç Dr. Güzelçiçek, "Maalesef hepimiz bu sonu yaşayacağızancak ölüme farklı bakmak gerekirse bedenimizle birçok organ bekleyenkişiye ve aileye hayat verme şansımız var. Haftanın da verdiği bilinçleinşallah toplumumuz bu konuda daha hassas davranır. Bölgemiz toplumunubu yönde oldukça hassas görüyorum. İnşallah organ bağışı bilinci daha daartacaktır." diye konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR