Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-04-2022 18:12   Güncelleme : 14-04-2022 18:12

Erzincan’da Atıl Araziler Ekonomiye Kazandırılıyor

Erzincan’da Atıl Araziler Ekonomiye Kazandırılıyor

Erzincan’da Atıl Araziler Ekonomiye Kazandırılıyor

Doğu Anadolu’da meyvecilik sektörüne her yıl yaptığı yatırımlarla bölgede söz sahibi olan Erzincan, ürün portföyünü ve üretimini artırmaya devam ediyor. Erzincan’da geçtiğimiz günlerde sanayi meyveciliğine yönelik olarak kurulan vişne bahçelerinin ardından bu hafta da 90 çiftçiye dut bahçeleri kuruluyor. 1-5 dekar arası büyüklüklerden oluşan 90 parselde kurulan bahçelerde 3500 adet dut fidanı toprakla buluşturuldu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan %75’lik hibe ile kurulan arazilerle atıl durumda bulunan tarım arazilere dut bahçesine dönüştürülerek milli ekonomiye kazandırılıyor.

 

Konuyla ilgili bilgi veren Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, bölge illeri arasında farklı iklimiyle mikroklima özelliği taşıyan Erzincan’da, son 10 yıllık süreçte meyvecilik alanında büyük atılımlar gerçekleştirildiğini kaydetti. İl Müdürü Şahin açıklamasında “Yapılan bu yatırımlar meyvelerini vermeye başladı ve Erzincan çevre illere başta elma, üzüm, kiraz olmak üzere değişik meyve türlerini satmaya başladı. Meyvecilik sektörünün daha da gelişmesi ve Erzincan’ın bölgede meyveciliğin merkezi olması adına Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yeni projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bunun yanında parçalanmış tarım arazilerini bir araya getirmek suretiyle bu parçalanmışlığı gidermek ve ekonomik ve sürdürülebilir tarım modelini oluşturmayı amaçlıyoruz. Hali hazırda özellikle Üzümlü ilçemiz ile Merkez ilçemize bağlı köy ve beldelerde yoğunlaşan meyvecilik faaliyetleri Erzincan’ın tarımsal geleceği adına umut vermektedir. Erzincan bölgemizdeki diğer illere göre birçok avantaja sahiptir. Başta iklim ve toprak özellikleri olmak üzere, Doğu Anadolu ile Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri arasında köprü görevi gören konumu bu avantajlardan en önemlileridir. İlimizde bulunan meyve suyu konsantre fabrikasının yanı sıra ülkemizin değişik bölgelerinde faaliyet gösteren meyve suyu fabrikalarının Erzincan pazarına girmesi de son yıllarda sanayiye yönelik meyvecilik sektörünün de gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Yine Bakanlığımızın uygulamakta olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programından sağlanan hibelerle ilimizde bir taraftan alet makine açığı kapatılırken diğer taraftan inşa edilen soğuk hava depoları da meyvecilik sektörünün hizmetine girmeye başlamıştır.İlde değişik noktalara kurulan Tahmin ve Erken Uyarı sistemleri ile meyve bahçelerinde görülebilecek muhtemel hastalık ve zararlılar konusunda çiftçilerimiz uyarılarak zamanında gerekli zirai mücadeleleri yapılarak, gereksiz ilaçlamaların önüne geçilmesi sağlanmakta; böylece hastalık ve zararlıların kontrol altına alınması ile verim ve kalite artışında büyük başarı sağlanmaktadır. Bütün bu unsurları göz önünde bulundurarak yaptığımız teknik araştırmaların ışığında meyvecilik alanlarını artırmak ve il geneline yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Nisan ayı içerisinde Bakanlığımızdan sağlanan kaynaklarla tesis ettiğimiz vişne bahçelerinin ardından şimdi de 90 çiftçimize dut bahçeleri tesis ediyoruz. Türkiye genelinde ilk sıralarda bulunduğumuz dut üretimini daha da artırmak hedefimizdir. Bunun yanı sıra hayata geçirdiğimiz bu proje ile işlenmeyen tarım arazilerimizi tekrar milli ekonomiye kazandırıyoruz. Meyvecilik sektöründeki yatırımlarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek” diye konuştu..