Eğitim
Giriş Tarihi : 18-12-2021 21:07   Güncelleme : 18-12-2021 21:07

Erzincan Üniversitesi: Rektörümüz “Göçmenler Günü” Programına Katıldı

Rektörümüz “Göçmenler Günü” Programına Katıldı

Erzincan Üniversitesi: Rektörümüz “Göçmenler Günü” Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent, 18 aralık uluslararası göçmenler günü vesilesi ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından  hazırlanılan programa katıldı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Erzincan Valisi Sayın Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Göç İdaresi Başkanlığı Yabancılar Genel Müdür Vekili Gözde Özkorul, İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, üniversitemiz üst yönetimi, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Kasım Kağan Özlok, siyasi parti temsilcileri, kamuı kurum ve kuruluşların yöneticileri ile ilimizde yaşayan Ahıskalı vatandaşlar, göçmenler, uluslararası öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

Düzenlenen programda konuşan Üniversitemiz Rektörü ; “Tarih boyunca sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ülkemiz büyük göç süreçlerine tanıklık etmiş, milletimiz de dünyanın neresinden gelirse gelsin din, dil, ırk gözetmeksizin kapısını çalan insanlara büyük bir merhametle kucak açmıştır. Peygamberimizin ensar ve muhacirleri kardeş ilân etmesi, Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz” dizeleri inancımız ve kültürümüzün göçmenlere verdiği değeri göstermektedir.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak göç ve göçmen konularına ne kadar önem verdiğimizi hatırlatmak isterim. Bu bağlamda Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi öz ülküsünü benimsemiş üniversitemizde öğrenim gören ve gönüllü kültür elçilerimiz olan Uluslararası öğrenciler de önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Üniversite olarak sizlerin daha rahat bir ortamda eğitim görmesi için bizler her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Günün anlam ve önemine dair yapılan protokol konuşmaların ardından, göçmenler tarafından yöresel kıyafetler içerisinde kendi ülkelerine ait müzik ve folklor gösterileri sergilendi. Daha sonra ilimizde yaşayan ve çeşitli branşlarda dereceye giren göçmen sporcularımıza protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen program daha sonra çeşitli ülke mutfaklarından yiyeceklerin ve resimlerin sergilendiği stantların gezilmesi ile devam etti. Rektörümüz, protokol ve davetliler, farklı ülkelerden ilimize gelen göçmen vatandaşlar ile sohbet ederek, yemeklerinden tatma fırsatı buldu.