Eğitim
Giriş Tarihi : 28-10-2021 23:42   Güncelleme : 28-10-2021 23:42

Erzincan Üniversitesi: Üç Akademisyenimiz En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Üç Akademisyenimiz En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Erzincan Üniversitesi: Üç Akademisyenimiz En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Plos Biology Dergisi’nde yayımlanan  “Dünyanın En Etkili 100 Bin Bilim İnsanı” listesinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinden üç öğretim üyesi yer aldı.

Stanford Üniversitesinin koordinasyonunda yürütülen “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators” başlıklı araştırmada kapsamlı bir bilimsel etki endeksi oluşturularak tüm dünyada araştırmalar yapan ve makaleler yayımlayan akademisyenler sıralandı. Bilimsel makalelerin atıf oranlarının yazar sırası ve sayısı gibi kriterlerin kompozit indikatör bilimsel etki endeksi kullanılarak değerlendirmeye alındığı araştırmada bilim insanlarının h-indeksi yayın ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralama yapıldı.

Türkiye’den de birçok bilim adamının yer aldığı dünyanın en etkili bilim insanları listesinde, geçen yıl Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü Elektronik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus  Babacan yer alırken, bu yıl listede Tıp Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Halis Süleyman, Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi  Doç. Dr. Yunus  Babacan ile Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi  Doç. Dr. Cüneyt Türkeş yer aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent, Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi olma ülküsü ile yola çıkan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin her alanda olduğu gibi bilimsel çalışmalarda da Türkiye’de ve dünyada adından söz ettiren bir üniversite olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Üniversitemizi yaptıkları bilimsel çalışmalar dolayısıyla önemli bir yere taşıyan Prof. Dr. Halis Süleyman, Doç. Dr. Yunus  Babacan ve. Doç. Dr. Cüneyt Türkeş’e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Dünya çapında üst düzey bilim insanın yer aldığı herkese açık veritabanına ve listeye  https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3  adresinden ulaşabilirsiniz.