Eğitim
Giriş Tarihi : 09-12-2021 03:07   Güncelleme : 09-12-2021 03:07

Erzincan Üniversitesi: Üniversitemizde “Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” Temalı Konferans Verildi

Üniversitemizde “Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” Temalı Konferans Verildi

Erzincan Üniversitesi: Üniversitemizde “Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” Temalı Konferans Verildi

Üniversitemizde 15. yıl etkinlikleri kapsamında “Ahıska Türkleri ve Sürgündeki Aşıklık Geleneği” temalı konferans verildi. Türk Dili ve Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen konferansta konuşmacı olarak Prof. Dr. Ali Kafkasyalı yer aldı. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Genel Sekreter M. Cihat Özgenel, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ekrem Köksal, Ahıska’ya yakın bir konumda olan Ardahan’ın Posof ilçesinde ilk öğretmenlik görevini yaptığı sıralarda Ahıska’ya gittiğini belirterek, orada yaşayan canlı tanıklardan edindiği bilgiler dahilinde savaş yıllarında sürgün edilen Ahıska Türklerine değindi.

Prof. Dr. Ali Kafkasyalı ise konuşmasında Ahıska Türklerinin sürgün edilmelerinin arka planı ile sürgün edilen halkın ve onların gülüşünün ve gözyaşının tercümanı olan aşıkların başından geçenleri ulaşabildiği yabancı kaynaklardan yola çıkarak, bu konferansla gençlere ve aydınlara ulaşmayı amaçladığını söyledi. Tarihsel süreçte Ahıska Türklerinin yerleşim yerleri hakkında bilgiler veren Kafkasyalı, 1828 Türkmençay anlaşmasının, İran coğrafyasında yaşayan Ermenilere mal varlıkları ile birlikte Kafkasya’nın istenilen yerlerine göçebilme hakkı vermesinden dolayı Ahıska Türkleri için dönüm noktası olduğunu belirtti. Kafkasyalı, konuşmasının devamında Ahıska’da üç Türk ozanı Aşık Oruç, Aşık Mevlüt ve Aşık Göygöz gibi Ahıska’daki Aşıkları ve aşıklık geleneği hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent, Kafkasyalı’ya çiçek takdim etti.