Eğitim
Giriş Tarihi : 12-11-2021 00:15   Güncelleme : 12-11-2021 00:15

Erzincan Üniversitesi: Üniversitemizde “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” Fidan Ekme Etkinliği Gerçekleştirildi

Üniversitemizde “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” Fidan Ekme Etkinliği Gerçekleştirildi

Erzincan Üniversitesi: Üniversitemizde “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” Fidan Ekme Etkinliği Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında yapılan fidan dikimi etkinliği, Üniversitemiz Yalnızbağ Yerleşkesi’nde  gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe  Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Komutanı Korg. Yavuz Türkgenci, 3.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Davut Alâ ,  Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş,  Üniversitemiz Rektörü  Prof. Dr. Akın Levent, Üniversitemiz üst yönetimi, Erzincan İl Tarım Orman Müdürü Murat Şahin, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri , Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile beraber çok sayıda öğrenci katıldı.

Milli Ağaçlandırma günü ilan edilen 11 Kasımda saat 11.11’de 252 milyon fidan bugün toprakla buluştu.

Erzincan İl Tarım Orman Müdürü Murat Şahin açılış konuşmasında “2019 yılında Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Ekonomik-Ekolojik ve Sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanların korunması, sürdürülebilir şekilde yönetilmesi ve gelecek nesiller için yurdumuzun daha iyi ve yaşanabilir bir yer olması için 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde bu sene Erzincan’da hedefin 795 bin adet fidan ekmek olduğunu söyledi.

Daha sonra konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, “ 2 yıl önce Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde başlatılan 11 Kasım ağaçlandırma faaliyetlerine büyük önem verdiklerini dile getirerek konuşmasına başladı. Yakın zamanda ülkemizde yaşanan orman yangınlarına dikkat çeken Rektör Levent, yapılan bu ağaçlandırma faaliyetlerinin günümüzde daha da anlam kazandığını belirtti. Konuşmasına devam eden Rektör Levent: “ 84 milyon vatandaş için 3 er adet olmak üzere 252 milyon fidan, bugün toprakla buluşacak. Tarım ve Orman Bakanlığının liderliğinde yapılan,  ekonomik ve sosyal açıdan son derece önemli olan bu ağaçlandırma faaliyetlerini önemsiyoruz. Bugün burada geleceğe, ülkemize, gençlerimize ve vatandaşımıza fidan dikerek nefes olacağız “ dedi.

Belediye Başkanı Bekir Aksun yaptığı konuşmada, “Hainlerin elinde çakmak olsa da bizim elimizde fidan olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Son olarak konuşma yapan Vali Mehmet Makas Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde bugün 252 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını dile getirerek, ağaçlandırma faaliyetlerinin ülkemiz için milli ve manevi açıdan iki önemli boyutu olduğuna dikkat çekti. Son olarak  Sayın Makas, ağaçlandırma seferberliğinin her zaman devam edeceğini belirterek, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün  ülkemize hayırlar getirmesini temenni etti.

 Konuşmaların ardından “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında Üniversitemiz Yalnızbağ Yerleşkesi’nde   fidanlar toprakla buluştu.