Eğitim
Giriş Tarihi : 24-11-2021 20:54   Güncelleme : 24-11-2021 20:54

Erzincan Üniversitesi: Üniversitemizin de Ev Sahipliği Yaptığı “Erzincan 3. Uluslararası Kısa Film Festivali” Sona Erdi

Üniversitemizin de Ev Sahipliği Yaptığı “Erzincan 3. Uluslararası Kısa Film Festivali” Sona Erdi

Erzincan Üniversitesi: Üniversitemizin de Ev Sahipliği Yaptığı “Erzincan 3. Uluslararası Kısa Film Festivali” Sona Erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi,   Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ), Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Erzincan Medeniyet Sanat ve Turizm Derneği’nin (MESAT) katkılarıyla düzenlenen “Erzincan 3. Uluslararası Kısa Film Festivali” gala gecesiyle sona erdi.

Erzincan’da gerçekleşen  “Erzincan 3. Uluslararası Kısa Film Festivali” kapsamında 5 gün boyunca sanatseverlere gösteri, tiyatro, söyleşi, konser gibi çeşitli etkinlik ve faaliyetler gerçekleşti.  Festivalde, toplam 118 ülkeden 3 bin 148 başvuru içerisinden 24 kısa film ön elemeyi geçerek finalde yarıştı. Üniversitemizin de ev sahipliği yaptığı festival, Üniversitemiz Yalnızbağ Yerleşkesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kapanış töreni ile son buldu.

Gerçekleşen kapanış programına Erzincan Valisi Sayın Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Akın Levent,   Vali Yardımcıları Mehmet Deniz Arabacı ve Hüseyin Remzi Konak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb, Üniversitemiz Yönetimi,  Erzincan Medeniyet Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Ferruh Erkan, kurum müdürleri, akademisyenler, davetliler ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı.

Program kapsamında yapılan protokol konuşmalarının ardından sinevizyon gösterimi ve Erzincan Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü çok sesli çocuk korosunun mini konseri verildi.  Ardından toplam 3 bin 148 başvuru içerisinden ön elemeyi geçen 24 kısa film içerisinden sinema ve tiyatro sanatçılarından oluşan jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda dereceye giren filmler açıklandı. Festivalde, Abdullah Şahin’in yönettiği  “Hemnefes” filmi birincilik ödülü alırken, Yousef Kargar’ın yönettiği “Gabriel” (İran) filmi ikincilik, Rakhymjan Kaldykoz’un yönettiği “Derin” (Kazakistan) filmi de üçüncü oldu. Jüri özel ödülünü ise Türkiye yapımı Yavuz Üçer’in yönettiği “Kapın her çalındıkça” filmi aldı.

 Dereceye girenlere ödülleri ve jüri üyelerine teşekkür plaketleri Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Üniversitemiz Rektörünün yanı sıra protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Festival kapanış töreni, Yeni Türkü’nün konseri ile sona erdi.