Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 06:13   Güncelleme : 31-05-2021 06:13

Erzincan Üreticisi Yeni Teknolojilerle Tanışıyor

​ Tarımın alt sektörlerinde de büyümeye devam eden Erzincan’da seracılık hızla gelişiyor

Erzincan Üreticisi Yeni Teknolojilerle Tanışıyor

Tarımın alt sektörlerinde de büyümeye devam eden Erzincan’da seracılık hızla gelişiyor. Hayata geçen yeni projeler sayesinde 500 dekarı aşacak sera varlığı ile Erzincan bölgesinde önemli bir tarım merkezi halini alıyor. Bu kapsamda Erzincan üreticilerine üretimi kolaylaştıracak yeni teknolojiler tanıtılıyor. Alen’eco ısı pompalarının Türkiye distribütörü olan Ador Enerji’ nin temiz enerjili ısıtma sistemi tanıtımı yapıldı. Bu yeni sistemin uygulandığı örnek serada her mevsim bitkisel üretim yapılması amaçlanıyor. Yapılan tanıtıma Erzincan Vali Yardımcısı Enver YILMAZ, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin ile STK temsilcileri de katıldı.

Sunumu yapan Alen’eco Türkiye distribütörü  Ador Enerji temsilcisi Orhan Veli Ağbaba sistemin kullanım alanlarının oldukça geniş olduğunu söyledi. Ağbaba “Bu teknoloji hem ucuz hem de temiz enerji üretimi yapılabiliyor sadece seralar için değil her büyüklükteki konutun, ısıtma ve soğutma ihtiyacı, en temiz şekilde iklimlendirmesi artık mümkün olmaktadır. Bugün ekim yaptığımız bu uygulama serasında olduğu gibi normal sera ekim tarihlerine bağlı kalmadan her mevsim üretim yapabilmekteyiz”. dedi.

Örnek sistemin kurulduğu serada incelemelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, “Erzincan sera üretiminde hedeflerini tek tek gerçekleştiriyor bu hususta üreticilerimizin çabalarını takdir ediyoruz. Yeni teknolojileri de benimsemede zorluk çekmeyen üreticilerimiz hedeflerimizi daha da arttırmamızı sağlıyor. Erzincan’ın bölgesinde örtü altı üretim konusunda daha da iyi yerlere geleceğinden şüphemiz yok.” dedi.

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan Vali Yardımcısı Enver YILMAZ Üzümlü İlçesinde örtü altı sebzeciliğinin her geçen gün arttığını dile getirdi. Yılmaz “Erzincan’ın genelinde artan üretim sayesinde bölgesinde, bitkisel üretim talebinin önemli tedarikçisi haline geldi umuyorum bu artış devam edecektir. Biz devletimizin her imkanını üreticilerimize sunmakta kararlıyız. Sunumlarından dolayı firma yetkililerine teşekkür ediyor, üreticilerimize bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Erzincan Üzümlü İlçesi Denizdamı köyünde bulunan serasında uygulama yapılan üretici Salim Toklu yeni kurulan sistem sayesinde yılın her sezonu üretim yapabileceği için memnun olduğunu dile getirdi.