Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-09-2021 20:05   Güncelleme : 08-09-2021 20:05

Erzincan’da Koç Katım Şenliği Düzenlendi

​ Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından organize edilen koç katım şenliğinin ikincisi düzenlendi

Erzincan’da Koç Katım Şenliği Düzenlendi

Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından organize edilen koç katım şenliğinin ikincisi düzenlendi. Tarihte Türk çoban bayramları arasında yer alan ve Çayırlı ilçesi Karataş Yaylası’nda düzenlenen şenliğe Sayın Valimiz Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun, İl Genel Meclis Başkanı Bekir Yıldız, Çayırlı İlçe Kaymakamı Ahmet Gülderen, Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, bazı kurum müdürleri ve koyun keçi yetiştiricileri davetliler katıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, küçükbaş hayvancılık sektörünün gerek Erzincan gerekse ülke ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu ifade ederek yetiştiricilerin sorunlarına değindi. 

Şenlikte konuşan Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik ise pandemi ve kuraklığın çiftçileri olumsuz etkilediğini dile getirerek desteklerim artırılması gerektiğini söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin ise konuşmasında, 502 bin baş küçukbas hayvana sahip Erzincan’da 430 bin hektar mera varlığı bulunduğunu ve 38 meranın sürü sahiplerine kiralandığını söyledi. 2020 yılında sürü sahiplerine 15 milyon liranin üzerinde destekleme ödediklerini söyleyen İl Müdürü Şahin,  mera ıslakları için 6,5 milyon TL harcandığını kaydetti.

Ardından söz alan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, ikinci koç katım şenliğinin hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Son olarak konuşan Sayın Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan’da tarım ve hayvancılığın Erzincan ve ülke ekonomisine önemli destek sağladığına vurgu yaparak, Tulum peyniri üretimini artırmak adına Devlet olarak üreticiler için desteklerin devam edeceğini söyledi. Devletin millet için var olduğunu ifade eden Vali Makas, “bu yaylalarda Erzincan ve ülkemiz için çalışan ve üreten vatandaşlarımız var olsun, devletimiz ve milletimiz var olsun” diyerek İkinci koç katım şenliğinin hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından çoban keçesi giyen Sayın Valimiz Mehmet Makas, kendisine getirilen yavru kuzuyu severek, üzerlerine Türk bayrağı çizili, süslenmiş damızlık koçları davul zurna eşliğinde sürülerin içine saldılar.