Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 09:03   Güncelleme : 01-06-2021 09:03

ERZİNCAN’DA KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN “1 SÜRÜ” NEDENİM VAR

​ Erzincan’da yeni bir proje daha hayata geçirildi

ERZİNCAN’DA KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN “1 SÜRÜ” NEDENİM VAR

Erzincan’da yeni bir proje daha hayata geçirildi.  Erzincan Valiliği, Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası tarafından ortaklaşa hayata geçirilen Proje kapsamında verilecek faizsiz kredi desteği ile küçükbaş hayvan işletmelerinin kapasiteleri 100 baş ve üzerine tamamlanarak sürdürülebilir ve ekonomik işletmeler oluşturulmasını içeriyor.

 

Projenin Amacı, Küçükbaş aile işletmelerinin kapasitelerinin artırarak sürdürülebilir ve ekonomik işletmeler oluşturmak. Yılda 100 bin koyun hedefleniyor. Yetiştiricilerin Tarım ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu desteklerinden azami şekilde faydalanmasını sağlamak ve  Küçük aile işletmeleri şeklinde bulunan sürüler 100 başlık karlılığı yüksek sürülere dönüştürülmesi projenin başlıca amaçları arasında yer alıyor.

 

Erzincan Valiliği Toplantı Salonunda düzenlenen proje imza törenine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, AK Parti il Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Mahmut Şencan, Erzincan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası yetkilileri katıldı.

Erzincan Valisi Mehmet Makas ve Ziraat Bankası Bölge Müdürü Bünyamin Kılıç tarafından imzalanan proje kapsamında Erzincan İli ve ilçelerinde koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesiyle birlikte, ölçeklerinin büyütülmesiyle küçükbaş hayvan varlığının artırılması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel koyun ırklarının artırılarak bölgesel kalkınmayı ve yerel koyun yetiştiriciliğiyle kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Bu çerçevede İlçe Tarım Müdürlüklerince kontrol ve hayvan desteği de verilecek. Aynı zamanda üreticilerin uygun fiyatlara yem alabilmeleri ve kesime gönderecekleri erkek hayvanları uygun fiyata satabilmeleri için Valilik devrede olacaktır. Üreticiler ihtiyaç duydukları yemi uygun fiyata alırken, hayvan kesimlerini de belirlenen firmalarda yapacaklardır. Proje dahilinde doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması ve dişi anaç hayvanların ise sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedeflenmektedir. Ziraat Bankası projeden yararlanacak üreticilere uygun şartlarda 100 bin TL’ye kadar yüzde sıfır faizle ve 100 bin TL’yi aşan kısım için güncel faiz oranı üzerinden kredi kullandırımı yapacaktır. Bu kapsamda üreticiler, damızlık koyun alımı amacıyla 7 seneye kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabileceklerdir.

Proje protokolünün imza töreninde konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas, projenin Erzincan için çok değerli olduğunu ve küçükbaş hayvancılık sektörüne belli bir ivme kazandıracağını kaydetti.

Vali Makas, Erzincan çiftçisine önümüzdeki süreçte büyükbaş hayvancılık sektörü için de benzer bir projeyi hayata geçirecekleri müjdesini verdi.

İmza töreninde konuşan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise projenin Erzincan’a ve çiftçilere hayırlı olması temennisinde bulunurken, Erzincan için çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

Ziraat Bankası Bölge Müdürü Mahmut Şencan’da projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunurken, Vali Mehmet Makas’a ilgilerinden ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

.