Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-07-2021 13:29   Güncelleme : 14-07-2021 13:29

Sera Varlığı Son 4 Yılda 4 Kat Arttı

​ Erzincan’da seracılık sektörü hız kesmeden gelişmeye devam ediyor

Sera Varlığı Son 4 Yılda 4 Kat Arttı

Erzincan’da seracılık sektörü hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. 2017 sonunda 90 dekar sera varlığına sahip olan Erzincan’da devlet desteği ve özel sektörün yatırımları sonunda sera varlığı 500 dekarı aşarken 4 yılda 4 kat artış sağlandı. Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün 2023 hedefi ise  1000 dekarı yakalamak.

 

Erzincan Valisi Sayın Mehmet Makas beraberinde Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin ile birlikte geçtiğimiz yıl yapımına başlanan ve bu sezon üretime başlayan seralarda incelemelerde bulundu. Seracılık yapan üreticiler ile bir araya gelen Erzincan Valisi Mehmet Makas, seracılık alanındaki gelişmeleri yerinde inceledi.

 

Erzincan Merkeze bağlı Soğukoluk ve Akyazı ile Üzümlü ilçesine bağlı Pişkidağ köyündeki seraları ziyaret eden Vali Mehmet Makas, İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin’den bilgi aldı. Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan’daki seracılık sektörünün gelişimi hakkında Vali Mehmet Makas’a bilgi sundu. Erzincan’da seracılık sektörünün son yıllarda büyük bir gelişme trendi yakaladığını söyleyen İl Müdürü Şahin, 500 dekara ulaşan sera varlığının kendileri için yeterli olmadığını 2023 yılında 1000 dekar olan hedeflerine ulaşmak için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü kaydetti. Son yıllarda özellikle iklimsel etkilerin değişmesiyle birlikte seracılık sektörünün öneminin daha da arttığını ifade eden İl Müdürü Şahin, birim alandan hem daha kaliteli hem de daha fazla ürün almak adına sektörün büyük önem taşıdığını söyledi. Sürdürülebilir bir tarım sektörü oluşturmak için tarım teşkilatının  teknik destek ve eğitim çalışmalarının devam ettiğini kaydeden İl Müdürü Şahin, ilde bu sezon üretime geçirilen 100 dekar seranın%50’sini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın %25’ini ise Erzincan İl Özel İdaresi’nin hibe olarak karşıladığını söyledi.

Seralarda incelemelerde bulunan ve üreticilerin ilk hasat sevincine ortak olan Erzincan Valisi Mehmet Makas, devletin çiftçilere yönelik desteğinin her daim devam ettiğini kaydetti. Çalışarak ve üreterek hem Erzincan hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan üreticilere minnettar olduklarını vurgulayan Vali Makas, devlet ve milletin elele vererek çalışmaya, üretmeye ve büyümeye devam ettiğini söyledi. Üreticilere teşekkür eden Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan’ın yayla konumu itibarıyla seracılık sektörü açısından son derece uygun bir bölge olduğunu dile getirerek jeopolitik konumun sağladığı avantajı da en iyi şekilde kullanarak hem Erzincan hem de çevre iller için daha fazla ve daha kaliteli üretmeye devam edeceğini kaydetti.